تقویم
اخبار > مشارکت محققان دو کشور ایران و اتریش


نسخه چاپي      ارسال به دوست    

   مشارکت محققان دو کشور ایران و اتریش

 
    

کارگروه ملی همکاری‌های علمی بین المللی به منظور شرکت در کنفرانس مشترک همکاری‌های آموزش عالی ایران و اتریش، از ۳ تا ۵ بهمن ۱۳۹۶ به سرپرستی دکتر حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین‌الملل و با حضور دکتر محمدعلی سبحان‌اللهی رئیس دانشگاه خوارزمی به عنوان مسئول کارگروه ملی همکاری با کشور اتریش و نیز تعدادی از مسئولان دانشگاه‌های مختلف به کشور اتریش سفر کرد. در این سفر، در روز سه‌شنبه ۳ بهمن ماه جاری، دیداری از آکادمی علوم اتریش صورت گرفت و راهکارهای گسترش ارتباطات علمی مطرح و مقرر شد همکاری مشترک بیشتری در تحقیقات استادان رشته‌های علوم انسانی، علوم پایه و فنی به‌ویژه در حوزه‌های جدید فناوری صورت بگیرد. سپس بازدیدی از صندوق حمایت مالی علوم اتریش انجام و زمینه‌های همکاری بورسیه‌ها و نحوه حمایت‌های مالی بحث و بررسی شد.

در ادامه سفر، جلسه‌ای به منظور انتخاب طرح‌های مشترک در قالب کمیته‌ای با حضور آقای فیشر، رئیس‌جمهور سابق اتریش، مدیرکل آژانس همکاری‌های علمی اتریش OEAD، رؤسای دانشگاه‌های اتریش و گروه اعزامی ایران متشکل از قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل، سفیر ایران در اتریش، رئیس دانشگاه خوارزمی و مدیر مرکز همکاری‌های بین المللی دانشگاه خوارزمی برگزار شد. در این جلسه پس از ارائه گزارش توسط مسئولان دانشگاه خوارزمی و نماینده دانشگاهی کشور اتریش، 17 طرح از مجموع 78 طرح دریافتی؛ مورد توافق کمیته قرار گرفت که این 17 طرح مختص دانشگاه‌های تهران و سایر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور در حوزه‌های مختلف علوم انسانی، علوم پایه، هنر و فنی و مهندسی بودند.

شایان ذکر است که یکی از 17 طرح منتخب، طرح ارائه شده توسط عضو هیات علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه سمنان، آقای دکتر محمد آزادی بود که در زمینه ارزیابی خواص خستگی آلیاژ آلومینیوم پیستون موتور در خودرو می­باشد. ضمنا در این طرح، علاوه بر مشارکت بین­المللی دانشگاه سمنان با دانشگاه لئوبن اتریش (Montanuniversität Leoben)، از حمایت فنی و مالی یک شرکت صنعتی در زمینه تولید پیستون موتور، برخوردار است و علاوه بر تقویت جنبه­های بین­المللی دانشگاه، ارتقاء سطح همکاری­های بین دانشگاه و صنعت نیز، مدنظر قرار گرفته است تا با اجرای این طرح، قدمی در تولید و تدوین دانش فنی طراحی پیستون موتور، به منظور بومی­ سازی این دانش در کشور، برداشته شود.


      

 

گروه خبری :اخبار دانشکده, اخبار تصویری, اخبار پژوهشی    1396/11/14 ساعت :١٠:١١     تعداد نمایش:507    کد خبر:١٢٧٦٧