بازدید

بازدید علمی دانشجویان دانشکده مهندسی مکانیک از نیروگاه نیروگاه قدس سمنان (نیروگاه شهید باکری) انجام شد

جمعی از دانشجویان مقطع کارشناسی مهندسی مکانیک دانشگاه سمنان در بازدید یک روزه از نیروگاه سیکل ترکیبی قدس سمنان معروف به نیروگاه شهید باکری سمنان، از نزدیک با تجهیزات و فرایندهای نیروگاهی در این مجموعه صنعتی آشنا شدند.

مشاور فرهنگی دانشکده مهندسی مکانیک اعلام داشت: روز چهارشنبه ۹ خرداد 1403، جمعی از دانشجویان دانشکده مهندسی مکانیک  از نیروگاه سیکل ترکیبی قدس سمنان (شهید باکری) بازدید به عمل آوردند. در این برنامه، بازدید از قسمت های مختلف از جمله سیکل گاز و اتاق کنترل و فرمان نیروگاه به همراه توضیحات تکمیلی توسط کارشناسان نیروگاه انجام گردید.

دکتر شهاب الدین خوارزمی در ادامه افزود: این نیروگاه یکی از نیروگاه‌های ایران از نوع سیکل ترکیبی با ظرفیت تولید 324مگاوات است که شامل ۲ واحد گازی 162مگاواتی تحت بهره برداری می باشد. ساختگاه نیروگاه سمنان در زمینی به مساحت 100هکتار در کیلومتر 10 جاده سمنان-دامغان واقع شده است .


مشاور فرهنگی دانشکده مهندسی مکانیک بیان داشتند : نیروگاه گازی سمنان متشکل از دو واحد گازی هر یک به ظرفیت 162مگاوات ودر مجموع 324مگاوات و با راندمان 33.8 درصد در شرایط ایزو در نظر گرفته شده است سوخت اصلی واحدها گاز طبیعی است که توسط خط لوله تامین میگردد حداکثر مصرف گاز نیروگاه در صورت تولید بار کامل هر دو واحد برابر 100000 متر مکعب بر ساعت خواهد بود .سوخت دوم واحدها گازوئیل است که هم بصورت حمل با تانکر و ذخیره در 5 مخزن 20000متر مکعبی و هم بصورت خط لوله (از سال 1393) توسط شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی تامین میشود.حداکثر مصرف گازوئیل نیروگاه برابر 90000 لیتر بر ساعت است.

وی همچنین اعلام نمود: بازدیدهای دانشجویی از صنایع مادر از جمله نیروگاهها می تواند در تعمیق یادگیری دروس مرتبط و آشنایی دانشجویان با محیطهای صنعتی برای برنامه ریزی شغلی آنها و ارتباط صنعت و دانشگاه کمک نماید.

 

کلمات کلیدی
کیانا کاشفی
تهیه کننده:

کیانا کاشفی