تقویم
اخبار > : بررسی روندها و چالشهای حوزه ی انرژی استان سمنان در دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه سمنان


نسخه چاپي      ارسال به دوست    

   : بررسی روندها و چالشهای حوزه ی انرژی استان سمنان در دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه سمنان

 
    

به مناسبت گرامیداشت هفته ملی پژوهش و فناوری، دانشکده مهندسی مکانیک، همزمان با هفته پژوهش و فناوری، سخنرانی علمی با موضوع "پایش انرژی استان سمنان، فرصت ها و چالش ها" برگزار نمود. سخنران جلسه آقای دکتر محمدصادق ولی پور، رئیس دانشکده مهندسی مکانیک، ابتداوضعیت انرژی جهان، ایران و سپس استان سمنان را تشریح نمودند.

ایشان ضمن اشاره به روند شکل گیری دبیرخانه کارگروه بهینه سازی انرژی استان سمنان، در دانشگاه سمنان مهمترین اقدامات انجام شده در این دبیر خانه را تدوین ترازنامه انرژی استان سمنان برای سالهای  1393، 1394 و 1395 عنوان کردند تا بتوان سیمای انرژی استان سمنان را پایش و ترسیم نمود.

دبیرکارگزوه بهینه سازی انرژی استان سمنان مهترین چالشهای پیش روی استان سمنان را بالا بودن شدت انرژی استان سمنان نسبت به کشور و جهان دانستند و افزودند: شدت انرژی استان سمنان حدود دو برابر میانگین کشور و سه برای متوسط جهانی است و این مطلوب نبوده بایستی اقدامات بهینه سازی در استان با جدیت شکل بگیرد.

ایشان در ادامه افزایش آلایندگی هوا در اثر مصرف بالای حاملهای انرژی استان سمنان را چالش بعدی حوزه انرژی استان سمنان دانستند که بایستی برای حل آن تلاشهای جدی نمود.

سهم ناچیز استان سمنان از انرژی های تجدیدپذیر نیز چالش بعدی پیش روی استان سمنان دانستند و ابراز امیدورای کردند بتوان آنرا با برنامه ریزی حل نمود.

رییس دانشکده مهندسی مکانیک سپس به فرصتهای پیش روی استان در غلبه بر این این چالشها بیان نمودند. ازجمله این فرصتها می توان به وجود  دانشگاههای با پتانسیل بالا و شاخص در حوزه ی انرژی در استان، وجود مراکز رشد فناوری و شرکتهای دانش بنیان در حوزه ی انرژی، بالا بودن پذیرش فرهنگی در راستای بهینه سازی در استان سمنان و بالابودن سرانه دانشجویی استان سمنان بعنوان مغزافزاری که با مطالعات و تحقیقات کاربردی می تواند چالشها را مورد بررسی و راه کار لازم را ارایه نماید.

در انتها جلسه مهمانان و شرکت کنندگان حاضر در نشست علمی، جلسه که از اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان سمنان ، شرکت گاز استان سمنان، شرکت برق منطقه ای، شرکت آب منظقه ای و شرکت نفت و دانشجویان و اساتید نقطه نظرات خود را در خصوص موضوع جلسه بیان نمودند.

 


      

 

گروه خبری :اخبار دانشکده, اخبار تصویری, اخبار پژوهشی    1398/09/28 ساعت :٢٠:١٤     تعداد نمایش:628    کد خبر:١٧٧٢٩